Lühitutvustus

Trad.Attack!'i muusika viib rännakule müstilisse ja kirevasse Eesti loodusesse, traditsioonidesse, inimestesse, kus uus energia kohtub vanade juurtega...

Trad.Attack! on Eesti muusikamaastiku korralikult pea peale pööranud, tuues pärimusmuusika suurtele lavadele ja ehitades arhailiste kõlade ümber kaasaegse maailma. Sageli öeldakse, et see kolmeliikmeline bänd kõlab nii suurelt, justkui oleks laval palju rohkem inimesi.

Nad võtavad aluseks pärimusmuusika – alustades mõnel juhul sahisevate salvestustega ammu kadunud külalaulikute häältest ning ehitades sinna ümber pulseerivad rütmistruktuurid. Tulemuseks on muljetavaldavalt suur kõlapilt 12-keelselt kitarrilt, trummidelt ja viledest, torupillist ja parmupillidest.

Kõik kolm kasvasid üles pärimusmuusika keskel ja enne Trad.Attack!'iga alustamist oli igaüks neist Eesti muusikamaastikul juba üle 15 aasta tegutsenud. Esialgu pidi nende tegevus olema lihtsalt enda lõbuks ja eksperimentaalne. Nende esimene lugu “Kooreke” sai aga bändile üllatusena Eestis hitiks… Alates sellest ajast on bänd pälvinud 21 muusikaauhinda Eestis, avaldanud debüütalbumi “AH!”, mis on leidnud rahvusvahelist tunnustust ja tuuritanud 37 riigis Hiinast Kanadani, sealhulgas olulistel esitlusfestivalidel nagu WOMEX, Eurosonic ja Transmusicales.

Nad on oma edu üle endiselt pisut üllatunud, kuid naudivad toimuvat. 2017. aasta maikuus ilmus bändi värskeim album “KULLAKARVA", hetkel töötab bänd uue albumi kallal, mis ilmub 2020. aasta kevadel.

Trad.Attack!i tunnustused:

EESTI POPMUUSIKA AUHIND "KULDNE PLAAT 2018": aasta enimmüüdud ansambli plaat Eestis, aasta enimmüüdud vinüülplaat Eestis
EESTI MUUSIKAAUHINNAD 2018: aasta etno/folk/rahvalik album, aasta bänd
EESTI ETNOMUUSIKA AUHINNAD 2017: aasta bänd, aasta album, aasta lugu
EESTI ETNOMUUSIKA AUHINNAD 2016: aasta bänd   
EESTI MUUSIKAAUHINNAD 2015: aasta bänd, aasta album, aasta etno/folk/rahvalik album

EESTI ETNOMUUSIKA AUHINNAD 2015: aasta bänd, aasta album, aasta lugu
EESTI MUUSIKAAUHINNAD 2015: aasta etno/folk/rahvalik album, aasta muusikavideo
EESTI ETNOMUUSIKA AUHINNAD 2014:  aasta bänd, aasta album, aasta lugu, aasta uustulija, Raadio 2 eripreemia.

Täismahus biograafia

Sandra, Jalmar ja Tõnu on kauaaegsed sõbrad ning olnud Eesti muusikamaastikul aktiivsed juba üle viieteistkümne aasta.  

Sandra, kes on terve elu traditsioonilise muusikaga seotud olnud, võttis Eesti torupilli esimest korda kätte 13-aastase tüdrukuna. Naistorupillimängija ja bändi liidrina on ta olnud pärimusmuusika populariseerija ja paljude eeskuju.

Jalmar on pärit Setumaalt. Setumaa on väike piirkond Lõuna-Eestis, millel on oma kuningas ja ainulaadne kultuur. Eriti tuntud on see piirkond just traditsioonilise laulmise (leelo) poolest. Jalmari vanavanaema, Anne Vabarna, oli oma aja kuulsamaid folklauljaid. Jalmari ema ja õde kandsid laulupärimust edasi, nii et ka tema on selle traditsiooni keskel üles kasvanud.

Tõnu isa oli puhkpilliorkestri dirigent ning poiss oskas puhkpille mängida veel enne, kui ta kõndimagi õppis. Ta õppis nii klassikalist trombooni kui ka trumme ning on nüüdseks üks enim nõutud trummareid Eestis.

2013. aastal otsustasid nad koos pilli mängima hakata, et folkmuusikasse midagi teistsugust tuua. Esimese proovi käigus otsustati seada endale mitte ühtegi piirangut, et muusika oleks värske ja üllataks isegi neid endid. Kellelgi polnud sel hetkel kavatsust suurema publiku ees esinema hakata. Suure üllatusena sai aga bändi esimene lugu "Kooreke" kuulsaks hitiks ning tundus, et inimestele meeldis taoline lähenemine folkmuusikale ja selle järele tekkis nõudlus. Kui bänd avaldas soovi 2014. aastal Tallinn Music Weeki raames esineda, polnud neil veel nimegi välja mõeldud. Neil oli vaid viis lugu, kuid bändi tutvustamiseks sellest piisas.

Pärast publikult ja kriitikutelt saadud tohutut positiivset tagasisidet otsustati asjaga tõsisemalt tegelema hakata. Tundub, et taoline värske ja vaba lähenemine ning bändiliikmete vaheline soe sõprus loovad erilise energia, mida publik ja ka muusikud ise väga naudivad.

Nii sündiski TRAD.ATTACK!.

Trad.Attack! ammutab inspiratsiooni vanadest arhiivisalvestistest, kus musitseerivad oma aja suured folklauljad ja –pillimängijad, kes lõid ja esitasid muusikat töö ja pidustuste saateks. See on bändi lähtekoht: nende inimeste muusika tuuakse 21. sajandisse, alustades mõnel juhul sahisevate salvestustega ammu kadunud külalaulikute häälest ning ehitades sinna ümber pulseerivad rütmistruktuurid. Tulemuseks on muljetavaldavalt suur kõlapilt 12-keelselt kitarrilt, trummidelt ja viledest, torupillist ja parmupillidest.

Folkmuusika on nend vaieldamatu alguspunkt, kuid ei piira neid: nad on noored ja kaasaegsed, säilitavad oma juured kõrvus, mõtteis ja hinges ning eksperimenteerivad erinevate stiilide ja muusikaliste suundadega.

Esimese kontserdi ajal tegi bänd nalja, et kavatsevad esineda igas maailma riigis. Üllataval kombel on see nüüdseks tõeks saanud ja bänd on viie aasta jooksul esinenud kokku 37 riigis Hiinast Kanadani, sealhulgas olulistel esitlusfestivalidel nagu WOMEX, Eurosonic ja Transmusicales.

Jäänud on veel vaid 159 riiki!