Eesti keel English
Kontsertkorralduse telgitagustes Jalmar Vabarnaga

Viimased aastad kultuurimaastikul võiks kokku võtta fraasiga päevad, mis ajasid segadusse. Ühel hetkel, kui kõik on juba tipp-topp… kukub kõik kokku. Kriis. No mis sa teed?! Aga tsiteerides rahvasuus kuuldud lauset: Kui sa oled juba kaelani sõnnikus...siis kõige lollim tegu on pea norgu lasta!

Meie idüll teha Eesti ajaloo vägevaim plaadiesitluskontsert Saku Suurhallis 360-kraadise produktsiooniga kukkus kokku 2020. aasta märtsikuus. Make Your Move pidi avanema võimsa pauguga ja halo selle kohal oli ere! Kõik oli ette valmistatud ja ootasime seda päeva, suurt eneseületust, nii-nii väga. Olime teinud selle kontserdi õnnestumiseks pea aasta jagu tööd kogu bändi ja tiimiga. See pidi tulema kõige ägedam kontsert nii meie kui meie publiku ajaloos. COVID tuli, lükkasime edasi, COVID jäi, jätsime kontserdi riiulisse. Ta on siiani seal ja mõte pole kuhugi kadunud. Ootame, lihtsalt ootame õiget aega. Ükskord teeme selle ära niikuinii, eks ole!

Aga seniks räägime sellest, mida me saame praegu teha! Ja oi, me saame senikaua palju teha. Trad.Attack! annab sel suvel mitmeid kontserte nii erinevatel festivalidel kui ise korraldatud kontserdiõhtutel. Et teil oleks kontserdil pisut huvitavam viibida, siis mõtlesime, et võiksin teile pisut rääkida, mida tähendab ühe ägeda kontserdiõhtu korraldamine ja mida teeb bänd selleks, et üritusest kujuneks sündmus!

No võtame näiteks kontserdi, mis toimub 31. juulil Treskis, mil astume esmakordselt sealsele välilavale ja korraldame kontserdi koos ansambliga Miljardid. Kui ilm hoiab, tuleb sellest kindlasti väga mõnus õhtu, sest Treski on maagiline paik. See on koht, mis tõmbab inimesi nii lähedalt kui kaugelt. Seal on õhku, seal on loodust, seal on vabadust!

Mõistagi alustame iga kontserdi korraldamist põhilisest: sisust! Esiteks, mida meil on pakkuda? Millised lood, midagi uut, midagi erilist? Seejärel mõtleme, kas lisaks meile võiks keegi veel püünele astuda? Mis saab pärast kontserte? 

Kui sisuline osa on klaar, liigume selle juurde, mida on vaja tehnilise poole pealt. Lava? Jah! Voolu? Jah! Helitehnikat? Jah! Valgustehnikat? Jah! LED-ekraane? Jah! Tossu? Jah! Meeskonda? Jah!
Kui ka see on selge, siis tekib küsimus, mis on eelarve? Kas üldse on mõtet? Kas tasub riskida? Milliseks kujuneb piletihind? Kas saame sellega hakkama? Teeme! 

Nüüd on vaja veel nipet-näpet teeme silmapaistva disaini, paneme piletid müüki, mõtleme, kuidas seda kõike reklaamida. Kui on näha, et piletid liiguvad, siis hindame kogu asja uuesti üle ja mõtleme, kui palju peab alale jõudma toitlustajaid ja baare, kuhu asetame fännitoodete telgi, kas teeme kontserdiõhtust järelvideo, mitu fotograafi kutsume jne.

Kui kontserdiõhtu jõuab lähemale, lepime kokku täpse kava ja kui vaja, teeme ka eraldi proovi. Mõtleme läbi ka selle, mida selga paneme, millised soengud teeme ja kes hoiab lapsi. :) Kontserdipäeval teeme heliproovi ja keskendume sellele, et see õhtu jääks kõigile kauaks meelde! Kütame, täiega!

Kui masin on tööle lükatud, tuleb sellega liigelda! Igal masinal on vaja head juhti, kes erinevatest takistustest võimalikult sujuvalt mööda pääseb ning ohtlikud olukorrad seljataha jätab. Aga nagu liikluses ikka... ühest saad mööda, teine ootab ees! Ent õpime kogemustest ja püüame ikka iga kord jälle paremini teha!

Näeme kontsertidel!
Jalmar

0